Read Vēja vārds by Patrick Rothfuss Free Online


Ebook Vēja vārds by Patrick Rothfuss read! Book Title: Vēja vārds
The author of the book: Patrick Rothfuss
Edition: Zvaigzne ABC
Date of issue: October 2013
ISBN: 9934036916
ISBN 13: 9789934036910
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 19.95 MB
City - Country: No data
Loaded: 2408 times
Reader ratings: 3.7

Read full description of the books:MANS VĀRDS IR KVOUTS.
Es esmu zadzis princeses no dusošiem kapukalnu karaļiem. Es nodedzināju Trebonas pilsētu. Esmu pavadījis nakti kopā ar Felurianu un saglabājis gan skaidru saprātu, gan dzīvību. Mani izslēdza no Universitātes jaunākos gados, nekā lielākajai daļai audzēkņu ļauts tajā iestāties. Es mēness gaismā staigāju pa tādām takām, kurās citi baidās spert kāju pat dienas laikā. Es esmu sarunājies ar dieviem, mīlējis sievietes un rakstījis dziesmas, kuras liek dziedoņiem raudāt.
Varbūt jūs esat dzirdējuši par mani.

Tā sākas stāsts, kuram nav līdzīga fantāzijas literatūrā – stāsts par varoni, kas izskan viņa paša balsī. Tas ir stāsts par bēdām un par izdzīvošanu, stāsts par to, kā cilvēks meklē jēgu savā Visumā un kā šie meklējumi un nelokāmā griba, kas tos vada, ir radījusi leģendu.

“Patrika Rotfusa pirmais romāns apvieno sarežģīto “Tūkstoš un vienas nakts” struktūru, ko veido “stāsts stāstā”, ar Harija Potera sērijas akadēmisko vidi, un visu to pārkausē pieauguša cilvēka pārdomās par to, kā varonība aizgājusi maldu ceļus. Novietosim “Vēja vārdu” plauktā līdzās “Gredzenu pavēlniekam” ... un ar nepacietību gaidīsim dienu, kad šie romāni tiks minēti vienkop – varbūt kā labākie garadarbi līdzīgu sacerējumu vidū.”
The Onion A. V. Club

“Fascinējošs stāsts, kas lasāms ar aizturētu elpu ne vien pirmajā reizē, bet arī vēlāk ... Pārliecinošs un krāšņs pirmais romāns, par kāda radīšanu vairākums autoru var tikai sapņot. Fantāzijas pasaulē ir iemirdzējusies jauna zvaigzne!”
Publishers Weekly

Par autoru:
Amerikāņu rakstnieks Patriks Rotfuss (1973) tiek saukts par jauno fantāzijas žanra zvaigzni. Viņa romāns "Vēja vārds" saņēma vairākas prestižas literārās balvas, ir tulkots 35 pasaules valodās un izpelnījies sajūsmu no tādiem pasaulslaveniem žanra rakstniekiem kā Ursula le Gvina un Teds Viljamss.


Download Vēja vārds PDF Vēja vārds PDF
Download Vēja vārds ERUB Vēja vārds PDF
Download Vēja vārds DOC Vēja vārds PDF
Download Vēja vārds TXT Vēja vārds PDFRead information about the author

Ebook Vēja vārds read Online! It all began when Pat Rothfuss was born to a marvelous set of parents. Throughout his formative years they encouraged him to do his best, gave him good advice, and were no doubt appropriately dismayed when he failed to live up to his full potential.

In high-school Pat was something of a class clown. His hobbies included reading a novel or two a day and giving relationship advice to all his friends despite the fact that he had never so much as kissed a girl. He also role-played and wrote terrible stories about elves. He was pretty much a geek.

Most of Pat's adult life has been spent in the University Wisconsin Stevens Point. In 1991 he started college in order to pursue a career in chemical engineering, then he considered clinical psychology. In 1993 he quit pretending he knew what he wanted to do with his life, changed his major to "undecided," and proceeded to study whatever amused him. He also began writing a book....

For the next seven years Pat studied anthropology, philosophy, eastern religions, history, alchemy, parapsychology, literature, and writing. He studied six different martial arts, practiced improv comedy, learned how to pick locks, and became a skilled lover of women. He also began writing a satirical advice column which he continues to this day: The College Survivial Guide. Through all of this he continued to work on his novel.

In 2000 Pat went to grad school for English literature. Grad school sucked and Pat hated it. However, Pat learned that he loved to teach. He left in 2002 with his masters degree, shaking the dust from his feet and vowing never to return. During this period of time his novel was rejected by roughly every agent in the known universe.

Now Pat teaches half-time at his old school as an assistant-sub-lecturer. He is underpaid but generally left alone to do as he sees fit with his classes. He is advisor for the college feminists, the fencing club, and, oddly enough, a sorority. He still roll-plays occasionally, but now he does it in an extremely sophisticated, debonair way.

Through a series of lucky breaks, he has wound up with the best agent and editor imaginable, and the first book of his trilogy has been published under the title "The Name of the Wind."

Though it has only been out since April 2007, it has already been sold in 26 foreign countries and won several awards.

Pat has been described as "a rough, earthy iconoclast with a pipeline to the divine in everyone's subconscious." But honestly, that person was pretty drunk at the time, so you might want to take it with a grain of salt.


Reviews of the Vēja vārds


DEXTER

The book is a masterpiece that makes a richer soul, speech, and wider horizon.

JAYDEN

Easy to read, easy to understand!

ABIGAIL

Easy to read, easy to understand!

HUGO

Why do I need to write a phone number?

HOLLY

Light fiction for Cloudy day
Add a comment
Download EBOOK Vēja vārds by Patrick Rothfuss Online free

PDF: vja-vrds.pdf Vēja vārds PDF
ERUB: vja-vrds.epub Vēja vārds ERUB
DOC: vja-vrds.doc Vēja vārds DOC
TXT: vja-vrds.txt Vēja vārds TXT